Borszentelés Miskolcon

Miskolcon a karácsonyi ünnepek elteltével, december 30-án vasárnap a negyed 12-es szentmise keretében a Minorita, Nagyboldogasszony plébánia templomban rendezték meg a 2018. évi, már hagyományosnak mondható borszentelést. A lillafüredi István Nádor Borlovagrend évekkel ezelőtt indította el ezt a hűen őrzött, szép eseményt. Minden esztendőben a - János névnaphoz kötődően- hálát adnak az Istennek az elmúlt év szőlőterméséért, az abból készült finom nedűkért, amely az emberi munka gyümölcse. A borszentelésre a hivatásos borászokon kívül bárki elhozhatta a szentelésre szánt borait. Az idei eseményen többek között ott voltak a lillafüredi István Nádor Borlovagrend, az Európai Borlovagrend, a bogácsi Szent Márton Borlovagrend, valamint a Miskolczi Pincék Asztaltársaság Egyesület tagjai. A borszenteléssel egybekötött vasárnapi szentmise végén, amelyet Szalkai Zoltán József a Minorita templom plébánosa celebrált, megáldotta az oltár elé helyezett borokat. Ezt követően Czupper András, az István Nádor Borlovagrend elnök-nagymestere pár gondolattal emlékezett meg a templom egykori plébánosáról dr. Kartal Ernő atyáról, aki nagy szerepet vállalt a lillafüredi borlovagrend létrehozásában. A szentmise zárásaként Kolozsi Balázs és Vihula Mihajlo az alkalomhoz illő szép dallamokkal köszöntötték a jelenlévőket, majd a templom kijáratánál a borlovagok a megáldott borokból kínálták meg az ünnepi eseményen résztvevőket.

Kép és szöveg:  Fojtán László