Vallásos társulatok Gyöngyösön a 18-21. században

Időszaki kiállítás nyílik Gyöngyösön a Múzeumok Éjszakáján.

A magyar települések, városok és falvak életében és társadalmában gyakori jelenség volt, hogy ájtatos céllal önkéntesen szerveződő társaságok jöttek létre, amelyek confraternitásnak, céhnek nevezték magukat. Létrejöttüket hatékonyan segítették a szerzetesrendek. A 18. században Gyöngyösön közel 30 iparos és vallásos céh működött. Mind az iparos, mind a vallásos céhek oltárokat tartottak fenn abban a templomban, amelyhez a tevékenységük kötődött. Ennek a témának egy szeletét mutatja be a ”Vallásos társulatok Gyöngyösön a 18-21. században” című kiállítás, amely 2017.06.24-én nyílik, és a gyöngyösi Szent Bertalan templom északi karzatán lesz látható egy éven át. A kiállítás további bemutatására lehetőség lesz az Egri Főegyházmegye különböző intézményeiben (egyházi iskolákban), buzdítva a helyi közösségeket saját múltjuk, identitásuk jobb megismerésére.